Włókna celulozowe bardzo dobrze sprawdzają się jako termoizolacja w różnego rodzaju budynkach, w tym w domach jednorodzinnych. Jest to materiał o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, wynoszącym od 0,034 do 0,036 W/m·K (celuloza spełnia tym samym wymagania energetyczne, które będą obowiązywać po roku 2020). Dzięki swojej włóknistej strukturze, która nie przepuszcza powietrza, izolacja chroni nas przed zmianami temperatury. Poza tym do jej zalet należy fakt, że ma charakter ekologiczny. Istnieje kilka technik, za pomocą których możemy umieścić materiał we właściwym miejscu: metoda wdmuchiwania pod ciśnieniem (określana także jako blow-in), metoda nadmuchu luźnego oraz metoda natrysku na mokro.
Zalety wełny celulozowej
Co ważne, stanowi stanowi dobre zabezpieczenie przed wybuchem pożaru. Jej klasyfikacja ogniowa to B-s1,d-0 – oznacza to, że nie pozwala ona na rozprzestrzenianie się ognia i nie ulega przegrzaniu w wyniku kontaktu z nim. Montaż izolacji przy zastosowaniu urządzeń mechanicznych odbywa się szybko, co stanowi przewagę celulozy nad wieloma innymi materiałami. Jej atut stanowi fakt, że chroni nasz dom przed przedostaniem się do niego insektów oraz gryzoni. Jest bezpieczna z punktu widzenia naszego zdrowia i poleca się ją zwłaszcza alergikom, gdyż w izolacji nie rozwijają się pleśni i grzyby. Poza tym wełna celulozowa to materiał , który reguluje poziom wilgotności i ilość pary wodnej w obiekcie. Możemy ją umieścić nawet w miejscach trudno dostępnych: ciasnych i o nieregularnym kształcie. Nie ma ryzyka, że powstaną w niej mostki termiczne, gdyż izolacja wypełnia przestrzeń bardzo szczelnie.
Metody rozprowadzania celulozy
Metodę wdmuchiwania termoizolacji pod ciśnieniem stosujemy podczas ocieplania takich miejsc, jak przestrzenie wewnątrz stopów czy zamknięte przegrody sufitów i ścian. Metoda luźnego nadmuchu znajduje z kolei zastosowanie w sytuacji, gdy pragniemy zaizolować otwartą powierzchnię poddasza nieużytkowego albo wentylowany stropodach. Jeżeli materiał chcemy nałożyć na sufity i ściany, stosujemy technikę natrysku na mokro.